Читалац се вероватно пита „Шта је овом човеку. Пише о предизборима у САД у тренутку када су догађаји у Црној Гори од највеће важности после 2008. године и проглашења независности „Косова?“.Овим текстом указујем на значај предстојећих избора унутар Демократске партије (ДП) у САД за укупне односе у свету, али и за Црну Гору и Србију.
Да не бих био „генерал после битке“ одмах да изнесем своју процену: Берни Сандерс ће победити унутар ДП.
Данас ( 3. фебруар) су први избори у Ајови. Следе на по недељу дана: Њу Хемпшир, Невада и Јужна Каролина, а онда чак 14 држава истог дана, 3. марта, међу којима су од одлучујућег значаја Калифорнија и Тексас.
Сандерс у истраживањима јавног мњења води у Ајови и Хемпширу. Те прве две победе му вероватно доносе тесну победу и у Невади. Да ти налази нису без основа види се по хистерији владајуће групације око Клинтонових и Обаме који у последњих 10 дана (веома закаснело због своје надобудности и потцењивачког односа према Сандерсу) канонадом туку по Сандерсу, не би ли одвратили бираче да му дају поверење. То значи да и њихова истраживања говоре исто-Сандерс по редовном току ствари побеђује.
У Јужној Каролини Сандерс је 2016. године изгубио од Хилари са чак 46% разлике и опет је био на прагу победе на нивоу целе САД. У овом тренутку Бајден, иза кога стоји врх ДП, што ће рећи Клинтонови + Обама, ту има предност од 16%. Са прва три резултата у корист Сандерса и најмоћнијом кампањом на терену у свим државама коју Сандерс има, та предност ће врло вероватно бити тек једноцифрена за Бајдена. Ако се и ту чак не догоди сензација и победи Сандерс.
Али права ноћна мора за дубоку државу су избори 3. марта. Сандерс води у Калифорнији, где је Бајден тек трећи, а прави шок су последњи резултати из Тексаса. Пре месец дана Бајден је имао 19% предности, да би сада та предност у односу на Сандерса износила само 2%. А кампања Сандерса има још 4 недеље да претекне Бајдена.
Ако Бајден изгуби прве две државе, мора да победи у Невади и задржи предност која је двоцифрена у Јужној Каролини. Иначе, какав је то кандидат који ни унутар своје партије не може да добије више од 1 државе у 4 такмичења. Међутим, ако Бајден изгуби и Калифорнију (што ће се готово сигурно догодити) и Тексас који би требало да му буде највећа компeнзација за претходне неуспехе – онда је такмичење готвово већ у првом месецу. И Сандерс остаје као победник и кандидат ДП за председничке изборе.
Зашто је то за нас важно? Зато што је Сандерс изразити анти-империјалиста. Отворено је подржао Моралеса у Боливији, снажно се супротставио покушају увлачења САД у рат против Ирана, одлучно подсетио на страхоту инвазије на Ирак и поновио да се одатле САД морају одмах повући.
Са Сандерсовом номинацијом, дубока држава долази у позицију да је избор између Трампа – кога очима не могу да виде зато што није започео за 4 године ни један нови рат и Сандерса који не само да неће ратовати, него ће наредити повлачење свих јединица из Ирака, обуставу свих дестабилизација Венецуеле, Боливије итд., избор између начина на који треба да изврше самоубиство. И још би Сандерс високим прогресивним стопама опорезовао милијардере!
Када је Трамп издржао први мандат без рата (јесте бацио 100 ракета на Сирију и убио Сулејманија али ништа више од тога), готово је извесно да неће узроковати сукоб ни у наредних 4 године ако победи на изборима.Убедљива већина Американаца неће да чује за војне интервениције по свету и доста им је више стаганације или пада животног стандарда за 75% становништва.
То потпуно мења динамику у светским оквирима. Посебно унутар НАТО. А без јасне империјалистичке САД, у каквом положају су пeриферије периферија њихових интереса, какве су Црна Гора и тзв. Косово? Потпуно остављене да висе без ослонца.
Треба приметити да су политичка кретања у САД, а која се исказују кроз Сандерса и Трампа, таква да убедљива већина Американаца неће да чује за војне интервениције по свету и доста им је више стаганације или пада животног стандарда за 75% становништва.
Колико год дубока држава била опасна, ти процеси унутар САД су толико узели маха да се тај дух више не може вратити у боцу. Примера ради, убедљива већина студената у САД подржава концепт политичке револуције унутар САД, сматрајући да је систем толико покварен да се без револуције не може поправити. То су потпуно нови процеси.
Иначе, у последњим истраживањима Сандерс побеђује Трампа, али за те процене је још рано. Независно од коначног исхода, време велике силе која подржава диктаторе/криминалце типа Ђукановић-Харадинај је на самом заласку.
Отуда је борба грађана Црне Горе за своја верска права не само оправдана и импресивна, него ће бити и извесно успешна, већ у току ове године. Противник ће нагло остати и међународно изолован.
Leave a Reply